Wiele osób zastanawia się, czy studiować dziennikarstwo. Kierunek ten jest jednym z najbardziej obleganych na wszystkich uczelniach. Sam ukończyłem takie studia i pracuję w mediach, więc jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Jest kilka argumentów za tym, żeby studiować i kilka za tym, żeby tego nie robić. Po pierwsze studia dziennikarskie, wpisane do CV, dziwnie działają na potencjalnych pracodawców. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że ułatwiły mi zdobycie kilku stanowisk.

Nie ma jednak co się łudzić, że sam tytuł magistra dziennikarstwa wystarczy. Trzeba też mieć doświadczenie. I tutaj przechodzimy do kolejnego punktu – na dziennikarstwie nie ma zbyt wielu zajęć. Z racji tego spokojnie można zacząć pracę w lokalnej gazecie, radiu, czy nawet zdalnie, na portalu internetowym. Czasami będzie to wymagało kilku wyrzeczeń, bo zdarza się, że na uczelni spędzi się kilka godzin, ale myślę, że warto. Jak już wspominałem, bez doświadczenia (nawet najmniejszego) nie ma szans na pracę w tym zawodzie. Myślę, że warto zacząć od pisania za darmo, byleby nie przeciągało się to w nieskończoność. Kiedyś trzeba zarabiać na tym, co się robi.

Kolejnym argumentem za są znajomości. Na moich studiach wykłady i ćwiczenia prowadzili dziennikarze, rzecznicy prasowi i marketingowcy, którzy cały czas są czynni zawodowo. Jeśli ktoś wyróżniał się na zajęciach, to miał szansę dostać się na praktyki, a później dostać umowę. Z mojego roku kilkanaście osób zdobyło w ten sposób pracę.

No ale nie ma róży bez kolców. W moim odczuciu, podstawową wadą jest mała ilość zajęć praktycznych. Pracowaliśmy przed profesjonalną kamerą, w studiu radiowym i przy gazecie (studenckiej), ale było tego zdecydowanie za mało. Z drugiej strony zalewani byliśmy teorią i wszelkimi szczegółami językowymi, które nijak nie przydadzą się w tej pracy. Oczywiście zasady poprawnej polszczyzny to coś, co każdy dziennikarz musi co najmniej ogarniać, ale to był zaledwie niewielki odsetek teorii, która próbowano wbić do naszych głów.

Ostatni argument przeciw wynika z tego, co napisałem wcześniej – po tym kierunku studiów trudno jest o pracę. Jestem jednak pewny, że jeśli ktoś jeszcze w trakcie nauki wykaże się odrobiną inicjatywy, to znajdzie swoje miejsce. Jeśli myślisz, że tytuł magistra dziennikarstwa sprawi, że wszystkie redakcje będą się o Ciebie bić, to jestem w ogromnym błędzie. Podstawą w tym zawodzie jest DOŚWIADCZENIE!

Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości kilku osób. Jeśli nie jesteś leniem i myślisz, że dziennikarstwo jest czymś, co chcesz robić w swoim życiu, to spróbuj. Moim zdaniem naprawdę warto!

Fotka stąd